Zabiegi ortopedyczne w Czechach dla polskich klientów

Artroskopia operacyjna – staw kolanowy

Wstęp

Jest to najczęściej przeprowadzany zabieg artroskopowy, podczas którego diagnozuje się oraz leczy boczną i przyśrodkową łąkotkę, czy też uszkodzenie chrząstki stawowej w stawie kolanowym. Przeprowadza się również rekonstrukcję przedniego więzadła krzyżowego, wyjęcie wewnątrzstawowych ciał wolnych i usuwanie przerośniętej błony stawowej.

Wskazania do artroskopii

  • uszkodzenie chrząstki stawowej
  • uszkodzenie przedniego więzadła krzyżowego
  • uszkodzenie wewnątrzstawowych ciał wolnych

Łąkotka – jest częścią stawu kolanowego o półksiężycowym kształcie, która kopiuje jego obwód. Składa się z chrząstki, która zapewnia równomierne rozłożenie siły nacisku podczas obciążania stawu. Uszkodzenie objawia się bólem w okolicach szczeliny stawowej. Jeżeli dojdzie do zerwania łąkotki, zostaje ograniczony zakres ruchowy stawu (blokada). Ułamany fragment łąkotki należy usunąć, a jej zdrowa część zostaje wygładzona. W niektórych wypadkach istnieje możliwość przyszycia ułamanego fragmentu.

Chrząstka - jest częścią aparatu ruchowego (pokrywa głowy kości w stawach). Jest to bardzo delikatna, ale zarówno elastyczna tkanka, która tłumi wstrząsy w stawach. Jej uszkodzenie objawia się bólem i drganiem. Uszkodzenia powierzchniowe leczy się poprzez wygładzenie chrząstki specjalnym frezem. 

Wewnętrzne więzadła stawu kolanowego - są najważniejszymi stabilizatorami stawu kolanowego. Najczęściej dochodzi do uszkodzenia przedniego więzadła krzyżowego. Objawia się to poczuciem braku stabilności podczas uprawiania sportu lub chodzenia, pojawia się również ból. 

Uszkodzone więzadło najczęściej zastępowane jest tkanką własną pacjenta, która zostaje pobrana ze ścięgien zginaczy stawu kolanowego lub z części więzadła, które napina się pomiędzy rzepką a kością piszczelową.

 
Szybki kontakt

+ 48 536 179 149


Chcę szczegółów
KONSULTACJE ONLINE
 

Nasze zabiegi: